Parke Sistre Cila Nasıl Yapılır?

Parke Sistre Cila Nasıl Yapılır?

Ürün - Proje Özellikleri

Parke sistre cila işi uzmanlık gerektiren ve işin ustası tarafından yapılması gereken ciddi bir işlemdir. Mükemmel bir sonuç elde etmek için parke sistre cilanın aşamalarını standart şekilde sırası ile yerine getirmek önemlidir. Parke sistre cila işlemi masif yani ağaç parke, rabıta, lamine parke ve tahta gibi yer döşemeleri için yapılır. Sistre cila işleminden önce zeminde tamir gerektiren işlemlerin öncelikle gerçekleştirilmesi şarttır.

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi parke sistre cila işleminde sıra ile işlemler gerçekleştirilir. Öncelikle uygun zımpara kalınlıkları ile parke zımparalama işlemi uygulanır. Bu sıra 40-60 ve 120 kum olarak ilerler. Parke aralarında ki boşluklar ise parke sistre işleminde çıkan parkenin kendi tozu ile elde edilmiş macun ile doldurulur. Macun kuruduktan hemen sonra sistre makinesi ile tekrar zımpara işlemi yapılmalıdır.

 

Zımparalama işlemi sonrası zemin tozdan arındırılır ve su bazlı cila kullanılmıyor ise vernik uygulamasına geçilir. Dolgu verniği parkeyi koruyucu özelliği bulunan bir üründür ve su bazlı cila bu koruyucu özelliği barındırdığı için diğer cilaların aksine dolgu verniği aşaması gerektirmez. Sistre cila işlemi kesinlikle deneyimli ustalar tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Son aşamada müşterinin tercihine göre cila seçimi yapılır ve cila işlemi ile sistre sonlandırılır. Parke sistre cila işlemi öncesinde mekanın boş olması, mekanda elektrik olması önemlidir.